Най – накрая!
След повече от 20 рецензии, промяна на заглавия, на концепции и книги успях да синтезирам част от най-любимите четива на Йоан и да ги споделя тук. Не ми беше лесно, защото освен, че разчитах на личното си усещане се доверих и на г-н T-Rex, който няколкократно промени мнението за любимите си книжки, и често добавяше в списъка още една, и още една, и още една.
“На лов за дракони” на Джейсън Хук
Tези от вас, които ме следват от повече време знаят, че Йоан обожава динозаври, дракони и влечуги и няма да останете изненадани, че първата книжка, с която ще започна е именно с такава тематика. Приказката се казва “На лов за дракони”, с автор Джейсън Хук. Имаме я вече повече от две години и за времето, в което е в детската ни библиотека е разлиствана и разказвана безброй пъти. Една топла, весела и изпълнена с приключенски дух история, красиво илюстрирана от талантливият Ричард Хук. Освен че сюжетът е на лябима за Йоан тема, ми харесва това, че в него са показани и взаимоотношенията между дядо и внуче, което за мен е изклчюително важно и емоционално обвързано, защото именно тази привързаност между поколенията прави връзката с корените още по-силна. Друго предимство на книжката е и факта, че в нея са преплетени елементи от математиката, които помагат на детето в първите му стъпки в света на числата.
Приключенията на “Финдъс и Петсън”от Свен Нордквист
Започнахме да четем по-дълги приказки на Йоан в момента, в който усетихме, че започва да вниква в текста и да задържа вниманието си за по-дълго време върху дадена историята. Една от първите книжки с по-богат разказ, която купих се превърна и в предпочитана за него и вкъщи вече имаме голяма част от издадените в България истории за Финдъс (ние го наричаме Фидсън) и Петсън. Както казва Йоан “тези двамат са велики калпазани” – приятен текст, изпълнен с умерена динамика и съдържателни истории. Детайлността на илюстрациите е изключителна, а приятният и деликатен хумор усмихва малки и големи. Историите са така добре пресъздадени от Свен Нордквист, че бързо забравяш, че става въпрос за разговори и взаимоотношения между коте и човек, а за такива между родител и дете.
“Пчелите” и “Дърветата” от Пьотр Соха
Покупката на “Пчелиете” и “Дърветата” на Соха бе породено от личното ми любопитство и желание да имаме тези две книги в библиотеката си, а с времето те се превърнаха в скъпоценен камък и са предпочитани четива и от момчетата. Интересното при тях е, че наред с любопитните факти, с които се изпълнени книгите, те провокират и много теми за разговор свързани с: миналото, с различните народи, култури и вярвания, което е един допълнителен стимул за развитието и обогатяване не само на речта на децата, но и за опознаването на света.
“Огромният крокодил” на Роалд Дал
Авторът на следващата книжка е известен с особеното си чувство за хумор и неочакваните развръзки и обрати в книгите си за деца. Често Роалд Дал е препоръчван като създател на книги за момичета и момчета на 8 и над 8 годишна възраст, но според мен има и творби, които са подходящи и за по-маки деца. Едно от тези четива е “Огромният крокодил”. Подъл, зъл, коварен, лаком и ненаситен – това е огромният крокодил, който толкова е досадил на останалите животни в Джунглата, че те са решени веднъж завинаги да се отърват от него и влизат в различни кратки истории с подлият злодей. Вкъщи всички се забавляваме на диалозите и остроумните разговори между животните, които на моменти са стряскащи, но поднесени с хумор и закачлива интонация от четящия звучат много по-леко и пораждат усмивка, а не страх.
“Приказки от вълшебната гора” на Тони Улф
Завършвам книжното царство на Йоан с изпълнената с магия поредица “Приказки от вълшебната гора” на Тони Улф, която включва книжките: “Горските обитатели”, “Джуджетата”, “Великаните”, “Феите”, “Елфите”, “Драконите”, “Вълшебниците” и “Малкият динозавър”. Всяка една история на Улф е разказана увлекателно, героите на поредицата са изключително разнообразни, а темите колкото и вълшебини да са винаги ни водят до това да осъзнаем, че въпреки различията помежду си можем да си помогаме и да живеем в хармония и разбирателство. Харесва ми, че всяка една от историите е заредена с позитивизъм и приключенски дух, които подтикват дори и най-малките читатели към любопитство и търсене на нови знания. Превръща ги в откриватели и пътешественици в приказно красивият и изпълнен с вълшебства свят на Тони Улф.
Това беше от нас и от книжното царство на Йоан, което започва да превзема все по-голяма част от дома ни и май е време да се замисли за по-голяма библиотека в стаята на момчетата 🙂